تبلیغات
هیئت ورزشهای جانبازان و معلولین شهرستان شاهرود

هیئت ورزشهای جانبازان و معلولین شهرستان شاهرود

ADS
نویسنده : ادمین ادمین پنجشنبه 15 مرداد 1394, 08:50 ق.ظبوچیا رشته ورزشی ظریف و با دقتی است که لازمه ی انجام آن ، داشتن کنترل ،دقت و تمرکز بسیار زیاد روی عضلات می باشد. هم اکنون بیش از 50 کشور در جهان مشغول فعالیت در این رشته ی ورزشی هستند.

نام این بازی را به صورت B-O-C-C-I-A مینویسند اما به صورت رسمی  “Botcha” تلفظ می گردد و معنای پرتاب کردن می دهد. رشته بوچیا توسط انجمن جهانی ورزشها و تفریحات سالم افراد فلج مغزی ( CPISRA ) به صورت بین المللی مدیریت می شود.

بنابر استدلال ها این بازی از یونان باستان سرچشمه گرفته است. در بازی قدیمی افراد برای انداختن سنگ های بزرگ در نزدیکی یک سنگ هدف با یکدیگر رقابت می کردند. هنگامی که این بازی به انگلستان آمد به ورزشی برای کسانی که دچار فلج مغزی شدید هستند منحصر شد. CP SPORT، یک سازمان خیریه محور در ناتینگهام است. هدف آن فرهام ساختن فرصت ورزش کردن برای معلولین فلج مغزی است. بوچیا درحدود سال 1980 در انگلستان معرفی شد.

امروزه این بازی به یک رشته ی ورزشی برای بخش اعظمی از جامعه توسعه یافته است و هم اکنون به عنوان مسابقه ای رقابتی در پارالمپیک تبدیل شده است. قوانین بوچیا توسط  CP-ISRA وضع می گردد و هر چهار سال یک بار ( معمولا بعد از پارالمپیک) مورد تجدید نظر واقع می شود.

برای مشخص شدن افراد قهرمان و برگزیده در سطح جهان، یک دوره ی چهار ساله سپری  شد که هر ساله شاهد یک اتفاق مهم جهانی بودیم. در سال اول، مسابقات قهرمانی اروپا آغاز شد، به دنبال آن مسابقات قهرمان جهان و بعد از آن جام جهانی برگزار شد و در نهایت در محوریت این مراحل شاهد مسابقات پارالمپیک بودیم.

این بازی از نظر استراتژی مانند بولینگ می باشد، بوچیا در فضایی سربسته و روی سطحی صاف و یکنواخت به ابعاد 6 متر در 12/5 متر بازی می شود . روش انجام این بازی پرتاب کردن، ضربه زدن و یا استفاده از ابزار کمکی برای به حرکت درآوردن توپ های چرمی ( 6 توپ برای هر شخص یا تیم) و نزدیک کردن آن ها به یک توپ سفید رنگ ( توپ هدف یا توپ جک) در طی یک مدت زمان معین است. هر بازی وابسته به نوع مسابقه دارای چهار یا شش end (نوبت بازی) است. در هر end از بازی، بازیکن به ازای هر توپ نزدیک به توپ هدف نسبت به حریف خود امتیاز می گیرد.

بازیکنان بوچیا معمولا مبتلا به فلج مغزی می باشند. این بازی برای هر جنسیتی به صورت انفرادی، دوبل و تیمی قابل اجراست. در بازی انفرادی هر تیم یک نفر بازیکن دارد که هر بازیکن 6 توپ دارد و در چهار end به رقابت می پردازد. در بازی دوبل از دو نفر بازیکن استفاده می شود که یکی از آن ها می تواند از رمپ ( وسیله ی کمکی ) جهت حرکت دادن توپ استفاده کند. بازی های دوبل دارای چهار end می باشد و به هریک از اعضا 3 توپ داده می شود.در بازی تیمی نیز هر تیم از سه نفر تشکیل می شود که به هر یک از اعضای تیم دو توپ در هر end داده می شود و شامل شش end می باشد.

تماشاگران می توانند برای تشویق هربازیکنی در سالن مسابقه حاضر شوند، تماشاگران می توانند از اعضای تیم یا هرشخص دیگری باشند. تماشاگران باید در طی انجام عمل پرتاب توپ ساکت بمانند.

بوچیا در پارالمپیک توسط آقایان و خانم هایی که دارای معلولیت جسمی – حرکتی شدید که منشا آن می تواند مغزی یا غیر از آن باشد بازی می شود. این افراد می توانند شامل افراد فلج مغزی  ( CP ) و اشخاصی که دچار اختلال در دست و پا هستند، افرادی که ضایعه نخاعی شدید دارند، افرادی که دچار تحلیل عضلانی می باشند، اشخاصی که دچارسفتی عضلاتند (muscular dystrophy ) و ... باشند. فقط ورزشکارانی که دچار معلولیت سخت و شدید هستند می توانند جزء شرکت کنندگان در مسابقات باشند.

بازیکنان بر اساس توانایی هایشان در 4 کلاس، کلاسبندی می شوند:

کلاس BC1: مخصوص معلولان CP1 است که این بازیکنان می توانند از یک نفر به عنوان نفر کمکی استفاده کنند. فرد کمکی باید خارج از فضای بازی بازیکن ( Box ) بایستد. او می تواند بنا به درخواست بازیکن ویلچرش را ثابت و تنظیم کند و همچنین توپ را در اختیار بازیکن قرار دهد.

کلاس BC2: مخصوص معلولان CP2 است. این افراد نمی توانند از فرد کمکی استفاده کنند.

کلاس BC3: مخصوص بازیکنانی است که معلولیت فیزیکی شدیدی دارند. بازیکنان از یک وسیله کمکی و یک همراه به عنوان فرد کمکی استفاده می کنند. تجهیزات و شخص کمکی می توانند در فضای بازی بازیکن ( Box ) قرار بگیرند اما باید در پشت خطوط محوطه باشند. شخص کمکی باید نگاهش را از فضای بازی برگرداند.( نباید موقعیت توپها را در زمین، هنگام مسابقه ببیند)

کلاس BC4: برای افرادی است که دارای نوع دیگری از معلولیت ( مانند ضایعه نخاعی ) هستند. بازیکنان از تجهیزات و فرد کمکی استفاده نمی کنند.

منابع : سایت www.cpsport.org/boccia و کمیته بین المللی پارالمپیک

برای اطلاع بیشتر از قوانین و دیدن طرح زمین بوچیا، می توانید نسخه دهم قوانین بین المللی بوچیا را دانلود نمایید. برای دانلود " اینجا " کلیک نمایید.

جهت دانلود اصول کلاسبندی رشته بوچیا نیز اینجا کلیک نمایید.دسته بندی : بانوان , بوچیا ,
برچسب ها : بوچیا شاهرود ,» مسابقات مینی گلف جام رمضان شاهرود ( سه شنبه 15 تیر 1395 )
» برگزاری مرحله نیمه نهایی لیگ دسته یک با حضور 12 تیم/ افزایش استقبال تیم ها از لیگ دسته یک به نسبت سال گذشته ( دوشنبه 14 دی 1394 )
» دوره های آموزش مربیگری ( سه شنبه 17 آذر 1394 )
» برگزاری مسابقات قهرمانی کشور دو صحرانوردی ( دوشنبه 9 آذر 1394 )
» شاهرود صدر گروه مرحله یک گروه سه والیبال نشسته ( شنبه 7 آذر 1394 )
» جواب سوال ( شنبه 7 آذر 1394 )
» مسابقات صحرا نوردی ( شنبه 7 آذر 1394 )
» مسابقات والیبال نشسته لیگ دسته یک ( چهارشنبه 4 آذر 1394 )
» تیم تیر اندازی جانبازان و معلولین شهرستان تشکیل می شود ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» تیم مینی گلف شاهرود تشکیل شد ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» تیم شنا معلولین بانوان شاهرود آغاز به کار کرد ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» میزبانی والیبال نشسته شاهرود در هفته بسیج ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» برگزاری اولین مرحله از رقابت های گروه سه به میزبانی بندرعباس ( شنبه 25 مهر 1394 )
» اولین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات توان بخشی جانبازان و معلولین ( شنبه 11 مهر 1394 )
» اردوی تفریحی هیئت جانبازان و معلولین شاهرود ( شنبه 11 مهر 1394 )
موضوعات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» ادمین ادمین (39)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :