هیئت ورزشهای جانبازان و معلولین شهرستان شاهرود

ADS
بوچیا رشته ورزشی ظریف و با دقتی است که لازمه ی انجام آن ، داشتن کنترل ،دقت و تمرکز بسیار زیاد روی عضلات می باشد. هم اکنون بیش از 50 کشور در جهان مشغول فعالیت در این رشته ی ورزشی هستند.

نام این بازی را به صورت B-O-C-C-I-A مینویسند اما به صورت رسمی  “Botcha” تلفظ می گردد و معنای پرتاب کردن می دهد. رشته بوچیا توسط انجمن جهانی ورزشها و تفریحات سالم افراد فلج مغزی ( CPISRA ) به صورت بین المللی مدیریت می شود.

بنابر استدلال ها این بازی از یونان باستان سرچشمه گرفته است. در بازی قدیمی افراد برای انداختن سنگ های بزرگ در نزدیکی یک سنگ هدف با یکدیگر رقابت می کردند. هنگامی که این بازی به انگلستان آمد به ورزشی برای کسانی که دچار فلج مغزی شدید هستند منحصر شد. CP SPORT، یک سازمان خیریه محور در ناتینگهام است. هدف آن فرهام ساختن فرصت ورزش کردن برای معلولین فلج مغزی است. بوچیا درحدود سال 1980 در انگلستان معرفی شد.

امروزه این بازی به یک رشته ی ورزشی برای بخش اعظمی از جامعه توسعه یافته است و هم اکنون به عنوان مسابقه ای رقابتی در پارالمپیک تبدیل شده است. قوانین بوچیا توسط  CP-ISRA وضع می گردد و هر چهار سال یک بار ( معمولا بعد از پارالمپیک) مورد تجدید نظر واقع می شود.

برای مشخص شدن افراد قهرمان و برگزیده در سطح جهان، یک دوره ی چهار ساله سپری  شد که هر ساله شاهد یک اتفاق مهم جهانی بودیم. در سال اول، مسابقات قهرمانی اروپا آغاز شد، به دنبال آن مسابقات قهرمان جهان و بعد از آن جام جهانی برگزار شد و در نهایت در محوریت این مراحل شاهد مسابقات پارالمپیک بودیم.

این بازی از نظر استراتژی مانند بولینگ می باشد، بوچیا در فضایی سربسته و روی سطحی صاف و یکنواخت به ابعاد 6 متر در 12/5 متر بازی می شود . روش انجام این بازی پرتاب کردن، ضربه زدن و یا استفاده از ابزار کمکی برای به حرکت درآوردن توپ های چرمی ( 6 توپ برای هر شخص یا تیم) و نزدیک کردن آن ها به یک توپ سفید رنگ ( توپ هدف یا توپ جک) در طی یک مدت زمان معین است. هر بازی وابسته به نوع مسابقه دارای چهار یا شش end (نوبت بازی) است. در هر end از بازی، بازیکن به ازای هر توپ نزدیک به توپ هدف نسبت به حریف خود امتیاز می گیرد.

بازیکنان بوچیا معمولا مبتلا به فلج مغزی می باشند. این بازی برای هر جنسیتی به صورت انفرادی، دوبل و تیمی قابل اجراست. در بازی انفرادی هر تیم یک نفر بازیکن دارد که هر بازیکن 6 توپ دارد و در چهار end به رقابت می پردازد. در بازی دوبل از دو نفر بازیکن استفاده می شود که یکی از آن ها می تواند از رمپ ( وسیله ی کمکی ) جهت حرکت دادن توپ استفاده کند. بازی های دوبل دارای چهار end می باشد و به هریک از اعضا 3 توپ داده می شود.در بازی تیمی نیز هر تیم از سه نفر تشکیل می شود که به هر یک از اعضای تیم دو توپ در هر end داده می شود و شامل شش end می باشد.

تماشاگران می توانند برای تشویق هربازیکنی در سالن مسابقه حاضر شوند، تماشاگران می توانند از اعضای تیم یا هرشخص دیگری باشند. تماشاگران باید در طی انجام عمل پرتاب توپ ساکت بمانند.

بوچیا در پارالمپیک توسط آقایان و خانم هایی که دارای معلولیت جسمی – حرکتی شدید که منشا آن می تواند مغزی یا غیر از آن باشد بازی می شود. این افراد می توانند شامل افراد فلج مغزی  ( CP ) و اشخاصی که دچار اختلال در دست و پا هستند، افرادی که ضایعه نخاعی شدید دارند، افرادی که دچار تحلیل عضلانی می باشند، اشخاصی که دچارسفتی عضلاتند (muscular dystrophy ) و ... باشند. فقط ورزشکارانی که دچار معلولیت سخت و شدید هستند می توانند جزء شرکت کنندگان در مسابقات باشند.

بازیکنان بر اساس توانایی هایشان در 4 کلاس، کلاسبندی می شوند:

کلاس BC1: مخصوص معلولان CP1 است که این بازیکنان می توانند از یک نفر به عنوان نفر کمکی استفاده کنند. فرد کمکی باید خارج از فضای بازی بازیکن ( Box ) بایستد. او می تواند بنا به درخواست بازیکن ویلچرش را ثابت و تنظیم کند و همچنین توپ را در اختیار بازیکن قرار دهد.

کلاس BC2: مخصوص معلولان CP2 است. این افراد نمی توانند از فرد کمکی استفاده کنند.

کلاس BC3: مخصوص بازیکنانی است که معلولیت فیزیکی شدیدی دارند. بازیکنان از یک وسیله کمکی و یک همراه به عنوان فرد کمکی استفاده می کنند. تجهیزات و شخص کمکی می توانند در فضای بازی بازیکن ( Box ) قرار بگیرند اما باید در پشت خطوط محوطه باشند. شخص کمکی باید نگاهش را از فضای بازی برگرداند.( نباید موقعیت توپها را در زمین، هنگام مسابقه ببیند)

کلاس BC4: برای افرادی است که دارای نوع دیگری از معلولیت ( مانند ضایعه نخاعی ) هستند. بازیکنان از تجهیزات و فرد کمکی استفاده نمی کنند.

منابع : سایت www.cpsport.org/boccia و کمیته بین المللی پارالمپیک

برای اطلاع بیشتر از قوانین و دیدن طرح زمین بوچیا، می توانید نسخه دهم قوانین بین المللی بوچیا را دانلود نمایید. برای دانلود " اینجا " کلیک نمایید.

جهت دانلود اصول کلاسبندی رشته بوچیا نیز اینجا کلیک نمایید.


توپ های بوچیا 13 عدد توپ شامل 6 عدد توپ قرمز، 6 عدد توپ آبی و یک عدد توپ سفید ( توپ هدف یا jack ball ) می باشند. این توپ ها دارای یک پوسته ی چرمی هستند و داخل توپ ها از ماده ای به نام " رزین " و ساچمه پرشده است. توپ ها بر اساس قوانین دارای وزن 12 -/+ 275 گرم و محیط 8 -/+ 270 میلی متر می باشند.

یكی از معتبرترین شرکت های ساخت این توپ ها، شرکت HANDI LIFE SPORT می باشد. این شرکت دانمارکی تا کنون سفارشاتی برای تهیه ی توپ های مسابقات پارالمپیکی نظیر : سئول، بارسلون، آتلانتا، سیدنی، آتن و پکن را در کار نامه ی خود دارا می باشد. توپ های بوچیا که ساخت این شرکت هستند، از نظر استاندارد کاملا مورد تایید مرکز جهانی CPISRA می باشند.این شرکت توپ های بوچیا را در چند تقسیم بندی، تولید و عرضه می کند:

1- توپ های درجه یک یا SUPERIOR :

این نوع از توپ ها بیشترین فروش و کیفیت را دارند و از چرم مرغوب ژاپنی با مقاومت و ماندگاری بی نظیری ساخته شده اند. از این سری توپ ها در مسابقات بین المللی به عنوان توپ های استاندارد استفاده می شود. این توپ ها در 6 درجه ی متفاوت طراحی شده اند: خیلی نرم، نیمه نرم، نرم، متوسط، سفت و نیمه سفت.
با توجه به کلاسبندی و شرایط ورزشکاران می توان یکی از انواع مذکور این توپ ها را انتخاب نمود. به عنوان مثال معمولا بازیکنان کلاس BC2 از توپ های خیلی نرم و بازیکنان کلاس BC3 از توپ های سفت استفاده می کنند.
بسته بندی و شکل ظاهری این توپ ها مطابق شکل زیر می باشد:2- توپ های استاندارد STANDARD

این توپ ها نسبت به توپ های درجه یک از کیفیت پایین تری برخوردار هستند. در ساخت این توپ ها از مواد کره ای به کار گرفته شده است و از نظر نرمی قابل استفاده به عنوان توپ های نیمه سفت می باشند. این توپ ها نیز دارای 6 نوع در جه بندی خیلی نرم، نیمه نرم، نرم، متوسط، سفت و نیمه سفت می باشند اما نسبت به توپ های درجه یک انعطاف کمتری دارند. باید توجه نمود که این سری از توپ ها در ابتدا خیلی سفت می باشند اما با کار کردن در مدت زمان کوتاهی از سفتی آن ها کاسته می شود. وزن و حجم توپ ها مطابق با استاندارد مسابقات بین المللی می باشد و دارای یک سال گارانتی هستند.
بسته بندی و شکل ظاهری این توپ ها مطابق شکل زیر می باشد:3- توپ های تمرینی TRAINING

این توپ ها از نظر اندازه و کیفیت شبیه به توپ های استاندارد هستند اما تضمینی برای این که وزن آن ها مطابق با استاندارد مسابقات بین المللی باشد، وجود ندارد. از اسم این سری از توپ ها معلوم می شود که فقط برای تمرینات از آنها استفاده می گردد. این توپ ها نیز یک سال گارانتی دارند.

بسته بندی و شکل ظاهری این توپ ها مطابق شکل زیر می باشد:4- توپ های خارج از سالن OUTDOOR

این سری از توپ ها دارای مدلی سخت و توپر می باشند و از موادی با مقاومت بالا ساخته شده اند. این توپ ها جهت تمرین در محیط باز مانند زمین چمن و زمین های شنی ساخته شده اند. وزن این توپ ها با مقداری تغییر 260 گرم و محیط آن ها 263 میلیمتر می باشد. همانطور که از وزن، اندازه و جنس توپ ها بر می آید، این توپ ها به هیچ وجه قابل استفاده در مسابقات نمی باشند.

بسته بندی و شکل ظاهری این توپ ها مطابق شکل زیر می باشد:


نکاتی در خصوص نگهداری و استفاده از توپ ها:
نکته ی قابل توجه این است که کلیه ی توپ ها و بسته بندی آن ها، از لحاظ نور و دما عایق نمی باشند. همچنین اگر توپ ها برای مدت زمان طولانی در معرض فشار باشند، حالت خود را از دست می دهند و کیفیت مورد نظر را دارا نمی باشند. لذا برای نگهداری از توپ ها باید توجه داشت که توپ ها را در دمای مناسب ( نه سرد و نه گرم ) و در جایی بدون فشار پیرامونی نگهداشت. برای این منظور کیف هایی ساخته شده است که عایق حرارتی می باشند و از وارد آمدن فشار به توپ ها جلوگیری می کنند:نمونه ی دیگری از این کیف ها با جنس چوبی در ایران تولید می شود.

نکته ی دیگر این است که به دلیل جنس حساس توپ ها، حتما قبل از استفاده از آنها، محیط تمرین را به منظور برخورد نکردن توپ ها با اشیاء و اجسام نوک تیز ایمن سازی کرده و از استفاده ی توپ ها در محیط هایی با کف زبر و خشن خودداری کنید.

» مسابقات مینی گلف جام رمضان شاهرود ( سه شنبه 15 تیر 1395 )
» برگزاری مرحله نیمه نهایی لیگ دسته یک با حضور 12 تیم/ افزایش استقبال تیم ها از لیگ دسته یک به نسبت سال گذشته ( دوشنبه 14 دی 1394 )
» دوره های آموزش مربیگری ( سه شنبه 17 آذر 1394 )
» برگزاری مسابقات قهرمانی کشور دو صحرانوردی ( دوشنبه 9 آذر 1394 )
» شاهرود صدر گروه مرحله یک گروه سه والیبال نشسته ( شنبه 7 آذر 1394 )
» جواب سوال ( شنبه 7 آذر 1394 )
» مسابقات صحرا نوردی ( شنبه 7 آذر 1394 )
» مسابقات والیبال نشسته لیگ دسته یک ( چهارشنبه 4 آذر 1394 )
» تیم تیر اندازی جانبازان و معلولین شهرستان تشکیل می شود ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» تیم مینی گلف شاهرود تشکیل شد ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» تیم شنا معلولین بانوان شاهرود آغاز به کار کرد ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» میزبانی والیبال نشسته شاهرود در هفته بسیج ( پنجشنبه 14 آبان 1394 )
» برگزاری اولین مرحله از رقابت های گروه سه به میزبانی بندرعباس ( شنبه 25 مهر 1394 )
» اولین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات توان بخشی جانبازان و معلولین ( شنبه 11 مهر 1394 )
» اردوی تفریحی هیئت جانبازان و معلولین شاهرود ( شنبه 11 مهر 1394 )
موضوعات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» ادمین ادمین (39)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو